وضعیت جغرافیایی

استان کرمان با مساحتی حدود 180726 کیلومتر مربع در جنوب شرقی فلات ایران بین54 درجه و 21 دقیقه تا 59 درجه و 34 دقیقه طول شرقی 26 درجه و 29 دقیقه تا 31 درجه و 58 دقیقه عرض شمالی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان به عنوان پهناورترین استان کشور بیش از 15/11 درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده است .

اين استان مرتفع در حدّ شمالی با استان های خراسان جنوبی و يزد ، در حدّ جنوبی با استان هرمزگان ، در حدّ شرقی با استان سيستان و بلوچستان و در حدّ غربی با استان فارس همجوار می باشد.

پهنای حداکثر استان در بخش شمالی 480 کیلومتر و در بخش جنوبی تا 80 کیلومتر تغییر می نماید . عرض متوسط استان 250 کیلومتر و فاصله بین حد جنوبی و شمالی یا طول استان برابر 660 کیلومتر تخمین زده میشود .

بر اساس آخرين تقسيمات کشوری،استان کرمان دارای 17 شهرستان، 46 بخش ،60 شهر ،143 دهستان، می باشد.رشته کوه باريکی که در امتداد جنوب شرقی يزد واقع شده است،کرمان را به دو قسمت شرقی و غربی تقسيم می کند و دشت های وسيع استان را از هم جدا می سازد و ارتفاعات آن دنباله رشته کوههای مرکزی ايران است و تا بلوچستان امتداد دارد.

استان کرمان به علت پستی و بلندی ها و شرايط خاص اقليمی ووضعيت محيطی و طبيعی و وسعت منطقه از تنوع آب و هوايی ، از گرم ، شديدا خشک، نه چندان خشک ، سرد و ييلاق ، متمايل به استپ و نيمه خشک تا کويری برخوردار است و در مجموع از نظر وضعيت آب و هوايی، کم نظير و منحصر به فرد می باشد.

Please publish modules in offcanvas position.