زیرساخت های استان کرمان برای توسعه سرمایه گذاری فراهم است

 

 

علیرضا رزم حسینی در آئین افتتاح مجتمع نیروگاه های خورشیدی مکران در ماهان با حضور وزیر نیرو افزود: سرمایه گذاری در بخش انرژی های خورشیدی و تجدیدپذیر، دیرهنگام در استان آغاز شده است و باید از این مزیت خدادادی به نحو احسن بهره مند شد.
رزم حسینی با بیان اینکه این پروژه طی یکسال گذشته کلنگ زنی شده و در سال جاری شاهد افتتاح آن هستیم، ادامه داد: در استان کرمان پس از برجام 2.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلفی از جمله فولاد، مس ، خودروسازی و سایر صنایع در دست اجرا است.
وی استان کرمان را دارای مزیت های فراوان در بخش کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن دانست و گفت: ثبت پنج اثر تاریخی این استان در فهرست جهانی، گواه پیشینه تاریخی این استان است.
مجتمع نیروگاه‌های خورشیدی مکران با ظرفیت تولید 20 مگاوات برق، در آینده ای نزدیک با حضور وزیر نیرو در بخش ماهان از توابع شهرستان کرمان به بهره‌برداری رسید.
مجتمع نیروگاه‌های خورشیدی مکران شامل دو نیروگاه تولید برق فتوولتائیک، هر یک به ظرفیت 10 مگاوات است که با سرمایهگذاری مشترک شرکت «سولار انرژی مکران» و شرکت دوریان (Durion) سوئیس به مبلغ 27 میلیون دلار و مدیریت طرح شرکت آلمانی «ادور» (Adore) در مدت شش ماه راه اندازی شده است.
مجتمع نیروگاه‌های خورشیدی مکران در مجموع از  76 هزار و 912 عدد پنل خورشیدی هر کدام به قدرت 260 وات با ابعاد  1 * 1.65 تشکیل و در مساحتی بالغ بر 44 هکتار نصب شده است که برای نصب پنلها تعداد 27 هزار پایه آهنی گالوانیزه‌شده به طول 1.5 متر در زمین کوبیده شده و بر روی آنها تعداد 13 هزار و 500 سازه فولادی تعبیه شده است.
 همزمان با بهره‌برداری از مجتمع نیروگاه‌های خورشیدی مکران، باحضور وزیر نیرو، کلنگ احداث نیروگاه 100 مگاواتی شرکت «سولار انرژی مکران» نیز به زمین زده شد.
در حال حاضر شرکت «سولار انرژی مکران» بهعنوان پیمانکار اصلی (General Contractor) پروژه در حال آماده‌سازی طرح اجرای پروژه است و این پروژه در مسیر بم به کرمان در زمینی به وسعت 150 هکتار اجرا خواهد شد و یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی خاورمیانه در استان کرمان خواهد بود.
استان کرمان با احداث و بهره‌برداری از این نیروگاه خورشیدی 20 مگاواتی، فعلا حائز رتبه اول در کشور در دارا بودن نیروگاه خورشیدی است و احداث نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی، این استان را به یکی از بزرگ ترین قطب‌های تکنولوژی فتوولتائیک در خاورمیانه تبدیل می‌کند.

Please publish modules in offcanvas position.