توانمندی های استان

توانمندی ها و  قابلیت های بخش گردشگری و محیط زیست استان

استان كرمان يكي از مناطق دارای قابليت هاي مهم توريستي در سطح ملي و بين المللي به ويژه در عرصه آثار تاريخي و باستاني می باشد. اين استان داراي جاذبه هاي طبيعي بكر، ناشناخته ، جذاب، چشمگير و بسيار متنوع است وجود بيش از صدها اثر تاريخي و طبيعي و گنجينه هاي غني از فرهنگ و تمدن گذشته، شرايط اقليمي و آب و هوائي متنوع، ويژگي هاي منحصر به فرد طبيعي، اين استان را به عنوان يكي از قطبهاي گردشگري كشور مطرح نموده است كه بسياري از آنها ارزش بين المللي دارد.

صنعت گردشگري در استان كرمان مجموعه اي از ارائه كنندگان خدمات را شامل مي شود كه عبارتند از : دفاتر خدمات مسافرتي – تور گردانان – عاملان حمل و نقل هوائي ،جاده اي ،ريلي، دريائي- هتلها ،مهمانسراها و مهمان پذيرها - متصديان  جاذبه هاي گردشگري – رستورانها – فروشگاههاي محصولات صنايع دستي – اقلام سوغاتي و ساير اقلام مورد علاقه خاص گردشگران مي باشد.

در حال حاضر 21 هتل و هتل آپارتمان و 34 مهمانسرا در استان وجود دارد ،همچنين 39 دفتر خدمات مسافرتي به ارائه خدمات به گردشگران مي پردازند.

 

قابليتهاي گردشگري

1- قابليت تاريخي و باستاني

آثار كشف شده از تپه هاي باستاني استان - تل يحيي(تل صوغان بافت) - تل ابلیس (جنوب كرمان)- و تل آقوس (شهداد)- نشان از قدمت 5000 ساله قبل از ميلاد دارد. آثار باستاني و محوطه هاي تاريخي مربوط به دوره هاي متفاوت تاريخي مي باشد و بررسي ها نشان مي دهد كه تا كنون 311 اثر و يادمان تاريخي در استان شناسایي شده است كه آثار مزبور مشتمل بر حجره ها، معابر و بناهاي مذهبي ، آرامگاه ها ، حمام ها ،محوطه ها و گذرگاهها، مساجد، آب انبار ،منازل و عمارت قديمي است كه مهمترين آنها عبارتند از:

-      ارگ تاريخي بم (بزرگترين بناي خشتي جهان)

-      روستاي تاريخي ميمند(سنگي)

-      مجموعه گنجعليخان كرمان

-      باغ شاهزاده كرمان

-      بازار بزرگ كرمان

-      باغ موزه هرندي

-      مقبره شاه نعمت ا... ولي

-      مسجد جامع كرمان

-      مجموعه حاج آقاعلي كرمان

-      ارگ تاريخي راين

-      قلعه اردشير و قلعه دختر

-      مسجد ملك (امام)

-      گنبد و بارگاه مشتاق علي شاه

-      موزه صنعتي

 

2-  قابلیت های طبیعی

استان کرمان با تنوع آب و هوائی که به دلیل شرایط خاص اقلیمی داراست ، دارای مناطق طبیعی جالب توجهی است . از قابلیت ها ومزیت های بخش گردشگری ( محیط طبیعی )در استان می توان به مناطق ذیل اشاره کرد :

-پارک ملی خبر : واقع در شهرستان بافت که از کوه زیبای خبر همراه با درختان بنه و بادام کوهی و همچنین در کوهپایه درختچه های مرتعی، زیبایی قابل توجهی به منطقه داده که باعث جذب و نگهداری حیوانات وحشی متنوعی شده است .

محور سیرچ – شهداد و کویر لوت

آبشار راین واقع در بخش راین

ابشار دلفارد وقلعه علم شاه در شهرستان جیرفت

دره وامق آباد در منطقه کوهپایه

دره زیبای لاله زار

دره چشمه عروس و دره هنزا در رابر و دره گوغر در بافت .

چشمه های آبگرم سیرچ و لاله زار

 

منابع طبيعي

الف - منابع آب :

استان كرمان با متوسط بارندگي 140 ميليمتر، يكي از مناطق خشك كشور و جهان محسوب مي گردد . ميزان نزولات جوي وارده بر پهنه استان 27ميليارد متر مكعب برآورد گرديد كه 75 درصد آن به لحاظ خشكي هوا تبخير و از دسترس خارج مي شود و تنها 3/3 ميليارد متر مكعب در محل آبخيزها تبديل به جريانات سطحي شده كه حدود 6/1 ميليارد متر مكعب آن در رودخانه هاي اصلي داراي ايستگاه آب سنجي و بقيه آن در خشكه رودها ومسیل های فصلي جريان مي يابد.

 

در حال حاضر 23715 منبع آب زيرزميني، شامل: 20994 چاه عميق و نيمه عميق، 1636 رشته قنات و 422 دهانه چشمه در استان آمار برداري شده است كه در هر سال معادل 55/6 ميليارد متر مكعب آب از اين منابع تخليه مي گردد.

ميزان بهره برداري از منابع آب استان حدود 3/7 ميليارد متر مكعب مي باشد كه به لحاظ ميزان مصرف بخشهاي مختلف براساس آمار موجود 35/95 درصد در بخش كشاورزي، 78/3 درصد در بخش شرب و 87/0 درصد در بخش صنعت مصرف مي شود.

قابليتهاي توسعه منابع آب:

-   وجود 7/5 ميليارد متر مكعب ذخاير آب زير زميني قابل برداشت در سال

- وجود سد مخزني جيرفت با حجم مخزن 425 ميليون متر مكعب و سد انحرافي- تنظيمي شبكه هاي

آبياري و زهكشي مربوط به آن

-      سد نرماشير بم با حجم مخزن 168 ميليون متر مكعب

-      وجود سد تنگوئيه سيرجان با حجم مخزن 40 ميليون متر مكعب

-      بند انحرافي و شبكه آبياري و زهكشي رودبار

-   برخورداري از اقليم متنوع در استان به طوري كه در چهار فصل امكان استفاده از منابع آبي وجود دارد

-      بالا بودن ارزش محصولات توليدي به نسبت آب مصرفي

-   قابليت اجراي سدهاي خاكي در بسياري از مناطق استان كه توانایي ذخيره مقدار قابل توجهي از آبهاي سطحي را در خود دارند.

-      سرمايه گذاري در جهت بالابردن راندمان آبياري در سطح مزارع و باغات

-      سرمايه گذاري در جهت بهره برداري از منابع آبي كوچك

-      سرمايه گذاري در جهت گسترش تأسيسات ذخيره سازي ،شبكه هاي آبياري و زهكشي

 

ب- محيط زيست :

استان كرمان به لحاظ برخورداري از تنوع اقليمي، گياهي و جانوري قابل توجه می باشدوباتوجه به رشد جمعيت و افزايش فعاليت هاي توسعه اي ؛ كاهش پوشش گیاهی وتخريب محيط زيست را به دنبال داشته است.

عرصه هاي وسيع جنگلي و مرتعي استان به عنوان بستري مناسب به منظور گسترش منابع آب زيرزميني ، جلوگيري از بروز جريان هاي سيلابي مخرب ، جلوگيري از فرسايش سطحي خاك ، جلوگيري از بيابان زايي و حرکت شن هاي روان ، نقش مهمي را علاوه بر نقش اكولوژيكي خود ايفا مي كنند . از نظر محيط طبيعي و انساني استان كرمان به جهت برخورداري از تنوع زيستي قابل توجه و وجود گونه هاي جانوري و گياهي بومي و تهديد شده همانند خرس سياه آسيایی ، يوزپلنگ آسيايي ، قوچ و ميش نژاد كرماني ، هوبره جيرفتي ، زاغ بور و ذخاير ارزشمند ارس ، بنه ،... حائز اهميت است .

از جمله چشم اندازهاي ويژه در استان كرمان مي توان به فضاهاي طبيعي تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست اشاره نمود. از بين رده بندي هاي مختلف حفاظت از طبيعت در ايران سه نوع رده بندي در استان كرمان وجود دارد. اين سه نوع رده بندي عبارتند از: پناهگاه حيات وحش ، منطقه حفاظت شده و منطقه ممنوعه شكار.

بر مبناي رده بندي فوق فضاهاي طبيعي حفاظت شده در استان كرمان به شرح زير مي باشد:

1-  پناهگاه حيات وحش خبر و روچون

2-   پناهگاه حيات وحش مهروئيه

3-  منطقه حفاظت شده بيدوئيه

4-  منطقه ممنوعه شكار سياه كوه

5-  منطقه ممنوعه شكاره كوه نودر هنگ

6-  منطقه ممنوعه شكار انجرك

7-  منطقه ممنوعه شكار گودغول

8-   منطقه شكار ممنوعه شهربابك

 

قابليت هاي زيست محيطي:

-         وجود مناطق گردشگري و ورزشي و تنوع توپوگرافي

-    طيف وسيع معادن فلزي و غير فلزي كه بهره برداري از معادن با رعايت معيارهاي زيست محيطي را امكان پذير مي سازد

-         قابليت بهره برداري از مناطق حفاظت شده و شكار ممنوع

-         قابليت هاي مربوط به گونه هاي گياهي بسيار متنوع

-    قابليت هاي حيات وحش با گونه هاي داراي ارزش هاي اكولوژيك بي مانند در سطح ملي و بين المللي مانند قوچ ، پلنگ ، گربه وحشي ، و ...

-         قابليت بهره برداري از مناطق و اكوسيستم ها

 • استان کرمان به لحاظ برخورداری از تنوع اقلیمی ، گیاهی وجانوری قابل توجه می باشد و با توجه به رشد جمعیت و افزایش فعالیت های توسعه ای ، کاهش پوشش گیاهی و تخریب محیط زیست رابه دنبال داشته است .
 • عرصه های وسیع جنگلی و مرتعی استان به عنوان بستری مناسب به منظور گسترش منابع آب زیرزمینی ، جلوگیری از بروز جریان های سیلابی مخرب ، جلوگیری از فرسایش سطحی خاک ، جلوگیری از بیابان زایی و حرکت شن های روان ، نقش مهمی را علاوه بر نقش اکولوژیکی خود ایفا می کنند . از نظر محیط طبیعی و انسانی ، استان کرمان به جهت برخورداری از تنوع زیستی قابل توجه و وجود گونه های جانوری و گیاهی بومی و تهدید شده همانند خرس سیاه آسیایی ، یوزپلنگ آسیایی ، قوچ و میش نژاد کرمانی ، هوبره جیرفتی ، زاغ بور و ذخایر ارزشمند ارس ، بنه و ... حائز اهمیت است .
 • از جمله چشم اندازهای ویژه در استان کرمان می توان به فضاهای طبیعی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اشاره نمود . از بین رده بندی مختلف حفاظت از طبیعت در ایران سه نوع رده بندی در استان کرمان وجود دارد  . این سه نوع رده بندی عبارتند از : پناهگاه حیات وحش ، منطقه حفاظت شده و منطقه ممنوعه شکار .
 • بر مبنای رده بندی فوق فضاهای طبیعی حفاظت شده در استان کرمان به شرح زیر می باشد :
 • -پناهگاه حیات وحش خبر و روچون
 • - پناهگاه حیات وحش مهروئیه
 • - منطقه حفاظت شده بیدوئیه
 • - منطقه ممنوعه شکار سیاه کوه
 • - منطقه ممنوعه شکار کوه نودرهنگ
 • - منطقه ممنوعه شکار انجرک
 • منطقه ممنوعه شکار گودغول
 • منطقه ممنوعه شکار شهربابک

 

مهم ترین  فرصت ها و قابلیت های زیست محیطی استان

-وجود مناطق گردشگری و ورزشی و تنوع توپوگرافی

-طیف وسیع معادن فلزی و غیر فلزی که بهره برداری از معادن با رعایت معیارهای زیست محیطی را امکان پذیر می سازد

-قابلیت بهره برداری از مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع

-قابلیت های حیات وحش با گونه های دارای ارزش های اکولوژیک بی مانند در سطح ملی و بین المللی مانند قوچ ، پلنگ ، گربه وحشی ، و ...

- قابلیت بهره برداری از مناطق و اکوسیستم ها .

توانمندی های استان در بخش کشاورزی

زراعت

با توجه به وضعيت جغرافيايي، استان کرمان از تنوع آب وهوايي خاصي برخوردار است كه شرايط مناسبي را براي رشد گياهان دائمي و سالانه به وجود آورده است.

تأمين امنيت غذايي جامعه و توليد محصولات اساسي و استراتژيك عمدتاً توسط زير بخش زراعت انجام مي گيرد. توليد گندم ، جو، ذرت، پنيه ، سيب زميني ، چغندر قند  و علوفه و ... مورد نياز در استان برعهده مولدين اين زير بخش بوده است.

سطح زير كشت كنوني محصولات زراعي 338440 هكتار ، با توليد 22/3569394 تن انواع محصول مي باشد كه اهم آنها درجدول ذيل آمده است.

نام محصول

سطح زير كشت(هكتار)

ميزان توليد (تن)

عملكرد (كيلوگرم/هكتار)

غلات

172440

1/656308

20/3455

حبوبات

7/9934

62/12697

10/1432

نباتات صنعتي

6461

87948

26/1960

نباتات علوفه اي

54534

595463

78/14304

سبزيجات

7/41042

5/994163

16/21645

دانه هاي روغني

9265

6/12306

31/1213

محصولات جاليزي

42/40429

3/951427

20/18778

ساير محصولات

5/3414

8/62949

16/9034

محصولات گلخانه اي

1029

5/195107

92/115836

جمع

338440

22/3569394

 

 

مهم ترين قابليت هاي زراعي استان

1- به دليل شرايط خاص اقليمي و تنوع آب و هوایي ، استان کرمان قابليت كشت محصولات به صورت خارج از فصل و كشت گلخانه اي ( محصولات جاليزي ، سبزيجات ) را دارا مي باشد.

2- شرايط مناسب و عالي جهت كاشت دانه هاي روغني از قبيل : كلزا ،  آفتابگردان جهت تأمين روغن نباتي.

3- وجود شرايط لازم و كافي جهت كشت هاي قابل كنترل گلخانه اي و توليد چشمگير اين محصول در 4 سال گذشته و امكان  استفاده از تناوب هاي  زراعي در مناطق خاص استان.

4-  آمادگي لازم  و زمينه مساعد جهت توسعه مبارزه بيولوژيك.

5- استثنائي ترين شرايط لازم كشت نباتات علوفه اي در منطقه بردسير بخصوص يونجه كه متوسط برداشت آن 437/16 تن در هكتار مي باشد.

6- حاصلخيزي خاك دشت هاي استان از جمله: جيرفت ، كهنوج ،  ارزوئيه و وجود نواحي متعدد و مستعد حاشيه اي براي پرورش انواع محصولات زراعي نظير گلستان و كشت زعفران

 

باغباني

وجود 65/485891 هكتار سطح زير كشت محصولات باغي این استان را در رتبه اول كشور قرارداده واز طرفي تنوع و ميزان توليد محصول ، بعد از صادرات نفت بيشترين ارز را نصيب كشور كرده است. عمده ترين محصولات توليدي عبارتند از:

 1- پسته با توليد 148312 تن.

 2- مركبات 527758 تن.

 3- خرما 288798تن.

 4- گردو 29292تن.

 

جدول ذيل نشان دهنده ميزان توليد و سطح زير كشت محصولات باغي استان است .

 

مجموع سطح زير كشت، عملكرد و ميزان توليد محصولات باغي  كل استان در سال 1384

نام محصول

سطح زير كشت باغات(هكتار)

ميزان توليد

(تن)

عملكرد

(كيلوگرم)

نهال

بارور

جمع

ميوه هاي دانه دار

797

2725

3522

9/23020

67/2836

ميوه هاي هسته دار

5/1375

4737

5/6112

76/29868

96/2187

ميوه هاي دانه ريز

2/247

2721

2/2968

5/19678

33/4014

ميوه هاي دانه خشك

45864

225139

271003

5/138775

30/872

مركبات

3913

39710

43623

527758

07/8021

ميوه هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري

15226

44105

59331

4/296463

40/5355

ساير محصولات باغي

5/1960

05/15391

55/16305

06/32256

14/1183

جمع كل

2/80905

45/404986

65/485891

71/1190552

 

 

مهمترين قابليتهاي باغباني استان

1- سهم کرمان از اراضي زير كشت باغات كشور 21درصد مي باشد و از اين لحاظ حائز رتبه اول مي باشد. سهم عمده اي از محصولات باغي استان را محصولات سودآور و داراي قابليت صادراتي تشكيل مي دهد.

2- شرايط لازم ( مقاومت به شوري – كم آبي و ساز گاري با شرايط كويري و نيمه بياباني ) براي توسعه باغات پسته (كرمان 83 درصد از سطح زير كشت باغات پسته كشور رتبه اول را دارا است).

3- زمينه مساعد و لازم جهت ايجاد ترمينال هاي فن آوري بهداشتي پسته و كنترل  مبارزه با زهرابه افلاتوكسين.

4-  نياز مبرم به توليد خزانه نهالي پيوندي از ارقام اصلاح شده درختان ميوه.

 

5-  احداث كارخانجات فن آوري زيتون به منظور روغن كشي.

6- شرايط لازم و ايده آل جهت ايجاد باغات زيتون، بطوري كه كم نظيرترين محيط لازم جهت توليد زيتون در مناطقي مثل بافت ، بردسير ، سيرجان  و... وجود دارد.

7-  زمينه مساعد جهت توليد گل هاي زينتي از ارقام هیبريدي.

8- شرايط لازم و محيط مناسب جهت توليد گل محمدي در بسياري از مناطق كرمان ، بطوری كه ميزان در آمد از هر هكتار گل محمدي در كرمان حدود 000/000/150 ريال است.

9- احداث مجتمع كشت و صنعت به منظور توليد الياف لايوسل ، ويسكوز ، پالپ با توجه به وجود منابع طبيعي مناسب در منطقه جنوب شرق استان و وجود شرايط و محيط عالي در منطقه جنوب، توسعه كشتزارهاي اكاليپتوس.

10-وجود چهار گمرك فعال در استان در زمينه صدور محصولات. 

11- وجود مراكز تحقيقاتی وآموزش كشاورزي.

12- احداث كارخانجات توليد ماشين آلات و ادوات كشاورزي و وجود بازار مصرف مطمئن.

13- شايد بي نظيرترين منطقه جغرافيايي آسيا ، سرزمين جيرفت است كه با تمدن و ديرينه تحسين برانگيز ، كاليفرنياي مركبات ، گلخانه  طبيعي ايران و گستره اي عظيم است كه وادي چهار فصل نام گرفته و يكي از قطبهاي كشاورزي كشور محسوب مي گردد ، بطوری كه در توليد محصولات جاليزي نوبرانه ، كشت هاي گلخانه اي و همچنين مركبات ممتاز و مرغوب و حتي توليد موز ، انبه و ..... به عنوان صاحب اقليم هاي متنوع و از جايگاه ويژه اي در سطح ايران اسلامي برخوردار است.

 

دامپروري

كشاورزي همواره مأنوس با دامپروري بوده و لذا مي توان گفت كه اين دو مقوله لازم و ملزوم و تأمين كننده نياز غذائي انسان قلمداد مي گردند .

 

از مهمترين توليدات اصلي دامي استان كرمان ، گوشت قرمز است كه مقدار آن 31868 تن گزارش شده است. گوشت مرغ و تخم مرغ از ديگر فرآورده هاي اصلي دامي است كه بخش ناچيزي از آن از طریق ماكيان روستايي و عمده فعاليت توسط مرغداري صنعتي بدست مي آيد. ميزان توليد مرغ 29636 تن ، تخم مرغ 10421 تن و شير 279022 تن برآورد شده است.

وجود مراكز مرغ اجداد و مرغ مادر گوشتي در مركز استان نياز مرغداران به جوجه يكروزه را مرتفع كرده است . همچنين از دیگر توليدات فرعي دامپروري استان مي توان به " كرك و پشم "  اشاره نمود كه ميزان توليد پشم 2354 تن ، كرك و مو 1204 تن است. ميزان توليد پوست نیز بالغ بر 1672218 جلد گزارش شده است. وجود نژادهاي دام خاص همچون : بز كركي رائيني، گوسفند پشمي كرماني از سرمايه هاي  استان مي باشد.

 

در بخش زنبور عسل نيز ميزان 49705 كندوي زنبور عسل گزارش شده است.

مجموع آمار دام موجود استان کرمان در سال 1384

عنوان

گوسفند و بز

گاو و گوساله

شتر و

 بچه شتر(نفر)

اسب، قاطر

و الاغ

گوسفند و بره

بز و بزغاله

جمع

گاو دو رگه

گاو بومي

گاو

اصيل

جمع

كرمان

1787034

2191235

3978269

79857

70801

32684

183342

7852

44977

منطقه جنوب

802990

1124902

1927892

36664

99108

640

136412

19677

14926

كل استان

2590024

3316137

5906161

116521

169909

33324

319754

27529

59903

 

مجموع ميزان توليد فر آورده هاي دام استان كرمان 1384

عنوان

گوشت قرمز

شيرخام

پشم

كرك و مو

پوست(جلد)

كرمان

31650

207961

2269

983

1373045

منطقه جنوب

13022

71061

461

533

501652

كل استان

44672

279022

2730

1516

1874697

 

تعداد ظرفيت و توليد واحدهاي پرورش مرغ گوشتي 1384

عنوان

تعداد واحد

ظرفيت سالن ها

(سالانه)

مقدار توليدگوشت

(تن)

كرمان

807

6839500

29636

منطقه جنوب

9

540000

800

كل استان

816

7379500

30436

 

47-7 تعداد ظرفيت و توليد واحدهاي پرورش مرغ تخمگذار 1384 

عنوان

تعداد واحد

ظرفيت سالن ها

(سالانه)

مقدار توليدگوشت

(تن)

كرمان

18

765000

9571

منطقه جنوب

1

50000

850

كل استان

19

815000

10421

  

مهمترين قابليت هاي دامپروري

1-  با عنایت به این مهم که استان كرمان يكي از مستعد ترين مناطق براي پرورش شتر مرغ مي باشد ، بي ترديد توجه به این امر می تواند يكي از راههاي درآمدزایی و اشتغال دركرمان باشد .

2- باتوجه به استقبال روزافزون مردم از مصرف گوشت مرغ و ساير ماكيان مانند : بلدرچين ، بوقلمون و ... استان كرمان زمينه ها و استعداد پرورش اين گونه پرندگان را به شكل مناسب و مطلوب دارا است.

3- وجود نژاد گوسفند كرماني جهت توليد پشم و صنايع عمل آوري و پائين دستي ، مانند قالي ، گليم و غيره

4- وجود نژاد بز كركي رائيني جهت توليد كرك و صادرات ، با عنایت به این مهم كه صنايع وابسته مانند كارخانه موكشي شستشوي كرك و نساجي كرك در حد بسيار نازلي وجود دارد

5- خلوص نژادي بعضي از دامهاي دو رگ در استان مانند : هلشتاين ، جرزي و براوون سوئيس به منظور تهيه اسپرم جهت جفت گيري و تامين نياز ساير استانها بخصوص در جنوب شرق كشور

6- امکان ازدیاد نژادهاي بومي محلي از قبيل  بز و مرغ به شيوه صنعتي جهت صدور به كشورهاي حوزه خليج فارس

7- كمبود صنايع تبديلي ( وجود مواد اوليه كافي ) مانند : پودر گوشت ، كنسرو گوشت ، توليد پنير در انواع مختلف و پودر استخوان بسته بندي گوشت قرمز، سفيد

8-  امكان جمع آوري 250 تن شير در استان ، الزام وجود مراكز جمع آوري شير را می طلبد .

9- عدم استفاده بهينه از مراكز توليد مرغ باعث شده است نزديك به 50 درصد توليد واحدهاي مرغداري به شكل بسيار نامناسب ، با حداكثر تلفات مرغ و دان انجام پذيرد . در این رابطه مي توان با سرمايه گذاري جديد در صنعت مرغداري استان به توليد عالي و كافي رسيد ، چرا كه 25 درصد مصرف گوشت مرغ هم اکنون از خارج استان تهيه مي شود و از طرفي نزديكي کرمان به بندرعباس در كاهش نرخ دانه مرغي –  حداقل در بخش حمل دان – موثر بوده و با وجود مرغ  مادر کافی در جهت توليد جوجه يكروزه گوشتي ، می توان  بازار مصرف بسيار مناسبی در استان های هرمزگان و سيستان و بلوچستان پیدا نمود .

10- كمبود 3000 تني تخم مرغ در استان و وجود بازار مصرف تخم مرغ در هرمزگان ( زیرا به علت شرايط آب و هواي خاص ، امكان پرورش و توليد مرغ و تخم مرغ در آن استان محدود است ) لذا با سرمايه گذاري جديد علاوه بر مرتفع نمودن نیاز داخلی ، استان هرمزگان را نیز می توان تحت پوشش قرار داد .

11-         وجود كارگر مناسب و فصلی در فصل پرورش کرم ابریشم ، شرايط آب و هوائي مطلوب و بهره گیری از توتستان های شهرها و روستاهای استان کرمان ، لزوم سرمایه گذاری در بخش پرورش کرم ابریشم را بیشتر می طلبد .

12-          استان كرمان يكي از مناطق مهم و مناسب جهت توليد عسل كشور است . از این رو کندوداران در فصل زمستان از ساير استانها به این منطقه مهاجرت مي نمايند . توليد عسل در استان در حد بسيار نازل آن 320 تن مي باشد كه وجود باغهاي مركبات عالي و زياد و مراتع بسيار خوب استان و همچنين كشت هاي زراعي دانه هاي روغني زمینه تولید عسل را دارا می باشد.

 

شيلات

استان كرمان به واسطه دارا بودن ارتفاعات متعدد و اقليم بسيار متنوع ، به رغم ظاهر كويري ، پتانسيل مناسبي در زمينه پرورش آبزيان دارد . در استان كرمان با توجه به شرايط اقليمي 5 گونه آبزي قابل توليد و پرورش است که شامل :

1- ماهيان گرمابي ، شهرهای جیرفت ، کهنوج و ارزوئیه داراي اقليم مناسب براي پرورش اينگونه ماهيان بوده و اهم گونه هاي پرورشی موجود در استان عبارتند از : آمور – كپور – فيتوفاگ

2- ماهيان سردابي ، شهرهايي كه داراي اقليم سردسيري در استان مي باشند مانند : بافت ، بردسير ، ارتفاعات دهبكري بم و شهربابك  جهت پرورش اینگونه مناسب می باشد . لازم به ذکر است مهمترین گونه  پرورشي كه هم اكنون در نقاط مختلف سردسيري استان توليد مي شود ، ماهي قزل آلا است.

3- ميگوي آب شيرين ، هم اكنون شهرستان عنبرآباد به عنوان مهمترين مركز توليد ميگوي آب شيرين در استان مي باشد

4-  ميگوي آب شور

5-  آرتميا 

مهمترين مرکز آبزي پروري استان ، حوزه آبريز جازموريان است وسعت حوزه آبريز حدود 30099 كيلومتر مربع - بدون احتساب درياچه - برآورد گردیده که از این مقدار 14 هزار كيلومتر مربع آن كوهستاني و بقيه دشت است . رودخانه هاي مهم اين حوزه عبارتند از: خليل رود ، سلطاني ، رابر ، رودبر ، سيد مرتضي ، دلفارد و هليل كوچک .

در حال حاضر حدود136 واحد پرورش ماهي و آبزيان در استان وجود دارد كه در اين واحدها معادل 5/659 تن ماهي و آبزيان پرورش داده مي شود .

 

تعداد واحدهای پرورشی و میزان تولید آبزیان در استان کرمان

عنوان

تعداد واحدهاي پرورشي

ميزان توليد(تن)

كرمان

81

373

منطقه جنوب

55

5/286

كل استان

136

5/659

مزايا و قابليت هاي شيلات استان كرمان :

1- وجود قنوات ، چشمه ها و ديگر منابع آبي مناسب در اكثر مناطق استان جهت پرورش ماهي هاي سردابي

2- شرایط مناسب منطقه جيرفت و كهنوج و همچنين منابع آبي مناسب در اين مناطق جهت پرورش ماهي هاي گرمابي

3-  استفاده از آب هاي شور برخي مناطق استان جهت پرورش آرتميا

4-  وجود مراكز تكثير و پرورش ميگوي آب شيرين در شهرستان عنبرآباد

 

توليد ساير فرآورده هاي دامي (نوغانداري – زنبور داري)

الف: كرم ابريشم (نوغانداري)

 به رغم آن كه اين رشته در استان سابقه چنداني ندارد ، اما در سال 1373 اولين مرحله پرورش كرم ابريشم انجام گرفت و نتايج بسيار مطلوبي داشت . بر اساس آخرين آمار جهاد كشاورزي ميزان 276 كيلو گرم پيله تر توليد شده است .

 

واحدهاي پرورشي كرم ابريشم در استان كرمان

شهرستان محل اجرا

تعداد واحد پرورش

 كرم ابريشم

تعداد

 جعبه

ميزان توليد

(كيلوگرم)

محل فروش پيله

بافت

2

4

40

بازارهاي داخلي

بردسير

2

2

32

بازارهاي داخلي

راور

1

1

15

بازارهاي داخلي

رفسنجان

2

3

40

يزد

زرند

-

-

-

-

سيرجان

2

2

50

بازارهاي داخلي

شهربابك

6

6

91

نفروخته

كرمان

3

3

8

بازارهاي داخلي

جمع

18

21

276

 

 

ب: زنبور عسل:

وجود مناطق ييلاقي و قشلاقي مناسب جهت زنبور داري در استان ، زمينه توليد عسل با كيفيت مرغوب و با عطرهاي متفاوت را باعث شده است . زنبور داران استان از اوايل آبان ماه به مناطق قشلاقي يا جلگه هاي پست (تا حوالی منطقه رودان و ميناب در استان هرمزگان) رفته و در فروردين ماه يك نوبت عسل گيري مي كنند كه آن را " عسل گرمسيري " مي گويند . سپس به نواحي ميان بند يا نقاط كمتر از 2000 متر ارتفاع مي روند و در اين نواحي - در اواخر خرداد ماه تا نيمه تير ماه – بار دیگر عسل مي گيرند كه آ ن را " عسل كوه " مي گويند . در ادامه فعالیت به ارتفاعات بالا ميروند و در شهريور ماه نیز عسل گيري مي كنند. فاصله شهريور تا آبان گلهاي مناطق گرمسيري مورد استفاده زنبورها قرار مي گيرند.

مجموع كندوهاي استان (مدرن،سنتي)معادل 61574 کندو و توليد 671/24 تن عسل است . بيشترين مقدار كندو در شهرستان بافت  با 7/27 درصد و شهربابك  با 24 درصد مي باشد . متوسط توليد عسل هر كندو 6/9 كيلو گرم است .

قابل ذکر است دشت جيرفت در فصل زمستان پذيراي بيش از 50000 کندوي زنبور عسل است ، کندو داران جهت زمستان گذراني از استانهاي سردسير كشور ، از جمله : خراسان شمالي و رضوي ، اصفهان ، آذربايجان شرقي و غربي،اردبيل ،قزوين و زنجان به این منطقه عزیمت می کنند که به واسطه ازدياد جمعيت به شهرستان جیرفت كوچ مي كنند . تعداد كندو و مقدار عسل توليد شده استان در جدول زير آمده است.

 

عنوان

تعداد كندو

مقدار توليد عسل(كيلوگرم)

ميانگين توليد

 هر كندو(كيلوگرم)

جديد

بومي

جمع

جديد

بومي

جمع

كرمان

47057

791

47848

525738

5001

530739

1/11

منطقه جنوب

13686

40

13726

140147

353

140500

8/9

كل استان

60743

831

61574

665885

5354

671239

7/9

 

 

توانمندی­های استان در بخش صنعت و معدن

صنایع استان کرمان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند. صنایع دستی شامل شال، پته و ترمه‌است که به غیر از پته دوزی باقی از رونق سابق برخوردار نیستند. صنایع دستی کارگاهی چون: قالی بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و خورجین بافی از صنایع رایج این استان به شمار می‌رود. صنایع ماشینی استان به سه دسته کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند که از این صنایع می‌توان سیمان، خانه سازی، نوشابه سازی، قند، ذغال سنگ و مس که معروفیت جهانی دارد را نام برد. استان کرمان دارای 37 واحد بزرگ صنعتی است ارزش تولیدات کارگاههای بزرگ صنعتی استان بالغ بر 6284 میلیارد ریال محاسبه گردیده است که با برخورداری از 2 درصد از تولیدات کارگاههای بزرگ صنعتی استان کرمان رتبه دهم را در کشور به خود اختصاص داده است . عمده فعالیت استان در شهرستان های کرمان , سیرجان, رفسنجان,بم و تا حدودی در زرند متمرکز شده است . شهرستان کرمان با دارا بودن 2 شهرک صنعتی و استقرار واحدهای بزرگ مانند صنایع جنبی مس شهید با هنر , لاستیک بارز, نساجی بافته های کرمان ,روغن نباتی گلناز و واحدهای صنعتی محور جاده کرمان ماهان و کرمان زرند به عنوان قطب های صنعتی استان شناخته شده است . شهرستان های بم،سیرجان و رفسنجان به دلیل برخوردار ی از قابلیتهای فراوان و از جمله مناطق ویژه اقتصادی بم و سیرجان در رده های بعدی توسعه صنعتی قرار گرفته اند.

صنایع ماشین سازی بردسیر ، صنایع وابسته به زغال سنگ، صنایع وابسته به تیتانیوم کهنوج، مس خاتون اباد شهربابک و خروکرم بافت از جمله دیگر قطبهای صنعتی و معدنی در مقیاس کوچکتر به شمار می آیند . 

تعداد کارگاه های صنعتی دارای ده نفر کارکن و بیشتر1385

 

جمع

10-49نفر

50-99نفر

100نفروبیش تر

کل کشور

16057

12151

1856

2050

استان کرمان

148

81

26

41

سهم استان (درصد)

0.92

0.67

1.40

2.00

 

تعداد شاغلان کارگاه های صنعتی دارای ده نفر کارکن و بیشتر1385

 

جمع

10-49نفر

50-99نفر

100نفروبیش تر

کل کشور

1071383

266578

123341

681464

استان کرمان

18216

1921

1698

14597

سهم استان (درصد)

1.70

0.72

1.38

2.14

 

ارزش افزوده فعالیت صنعتی کارگاه های صنعتی دارای ده نفر کارکن و بیشتر1385(میلیون ریال)

 

جمع

10-49نفر

50-99نفر

100نفروبیش تر

کل کشور

269399385

23506426

14144628

231748330

استان کرمان

10261819

279238

171583

9810998

سهم استان (درصد)

3.81

1.19

1.21

4.23

  

همانطور که در این اطلاعات مشاهده می شود،استان کرمان در زمینه صنایع نیازمند کارگاه های بزرگ،سهم بالاتری را در کشور داراست.این روند هم در زمینه تعداد کارگاه های صنعتی و هم در زمینه ارزش افزوده و اشتغال کارگاه های صنعتی بوضوح قابل مشاهده است.این مسئله عمدتا ناشی از این است که صنایع استان اکثرا صنایع زیر بنایی وابسته به معادن و با رویکرد تولید کالاهای واسطه ای است که بعنوان نمونه می توان به سیمان،کاشی و سرامیک و...(کانی های غیر فلزی) ومس و فولادو....(تولید فلزات اساسی) و تایر و تیوب(محصولات لاستیکی و پلاستیکی) اشاره کرد.

 

اهم شهرك هاي صنعتي استان كرمان

مساحت

مختصات

شهرستان

ردیف

5/12 هکتار

کیلومتر 2 جاده کرمان –جوپار

کرمان

1

4/36 هکتار

کیلومتر 10 جاده کرمان-باغین

کرمان

2

5/2 هکتار

کیلومتر 2 جاده راه اهن

کرمان

3

300 هکتار

کیلومتر 10 جاده رفسنجان -کرمان

رفسنجان

4

10 هکتار

کیلومتر 1 جاده رفسنجان -انار

رفسنجان

5

9/715 هکتار

کیلومتر 5 جاده شهربابک –سیرجان

سیرجان

6

9/162 هکتار

انتهای بلوار عباسپور

سیرجان

7

5/63 هکتار

ابتدای بلوا ر ورودی شهر

جیرفت

8

600 هکتار

جنب پلیس راه کرمان –جیرفت

جیرفت

9

100 هکتار

اتوبان کرمان -بم

بم

10

 

مهمترين فرصت ها و قابليت هاي بخش صنعت و معدن استان

 استان كرمان بدليل داشتن منابع معدني فلزي و غير فلزي يكي از غني ترين استانهاي معدني كشور و به تعبيري "بهشت معدن كاران " شناخته شده است . مواد معدني از قبيل زغال سنگ ، مس ، آهن ، كروم ، روي ، سرب ، تيتان و سنگ هاي ساختماني تزئيني مي توانند تأمين كننده مواد خام بخش صنعت در صنايع تبديلي باشند . مهمترين پروژه هاي پيشنهادي عبارتند از :

1- احداث كارخانه فولاد

2- احداث كارخانه تيتانيوم براي توليد ساليانه 50000 تن پيگمنت در منطقه كهنوج

3- احداث كارخانجات خمير كاغذ پالپ در جنوب شرق

4- احداث مجتمع كشت و صنعت  در شهرهاي جيرفت ، كهنوج ، قلعه گنج جهت الياف ويسكوز و پالپ

5- توليد و مونتاژ انواع خودرو

6- ايجاد و توسعه صنايع جنبي مربوط به مس ( انواع لوله هاي مسي ، قطعات مسي و اتصالات ، فروموليبدن ، توليد فرجنينگهاي مس و ساير صنايع وابسته به مس)

7- توليد انواع محصولات نوردي آلياژهاي آلومينيوم سخت

8- احداث كارخانجات ذغالشويي

9- احداث كارخانه كود شيميايي

10- پتانسيل هاي مناسب در زمينه احداث صنايع تبديلي كشاورزي به منظور جلوگيري از هدر رفتن محصولات كشاورزي ( با توجه به تنوع توليد انواع محصولات كشاورزي در استان )

11- موقعيت مناسب استان به دليل نزديكي به بنادر جنوبي و قرار گرفتن بر سر راه ترانزيت

12- وجود زير بناهاي موثر در توسعه صنعتي كه شامل : شبكه عرضه انرژي ، شبكه حمل و نقل ( زميني ، هوايي و ريلي ) و شبكه ارتباطات در خطوط تلفني و شبكه گاز رساني است .

13- وجود نيروي متخصص

14- وجود مراكز علمي و مراكز آموزش فني و حرفه اي

15- وجود مناطق ويژه تجاري

 

توانمندی های استان در بخش امور زیربنایی

 در اين جنبه دو  عنصر بسيار مهم و اساسي كه تاثير تعيين كننده در روند توسعه استان و كل منطقه دارند، بخش هاي راه و ترابري و  انرژي مي باشند.         

            

الف ) راه و ترابری:

شبكه ارتباطي استان در حد واسط مناطق شمالي و جنوبي كشور به عنوان مفصل ارتباطي داراي عملكرد است و مهمترين محور اين شبكه خط ارتباطي تهران – يزد – كرمان – بندرعباس مي باشد كه با توجه به اهميت بندرعباس به عنوان مهمترين مبدا ورد كالا به داخل كشور از اهميت خاصي برخوردار است . امروزه راههاي اصلي درجه يك در محورهاي كرمان – بندرعباس ، كرمان – يزد، كرمان – زاهدان و كرمان – شيراز ارتباطي فرا استاني را تامين مي نمايند. در استان كرمان در سال 1385 ، 5824 كيليومتر راه اصلي مشتمل بر 4295 كيلومتر بزرگراه چهار خطه و 1529 كيلومتر راه اصلي معمولي وجود داشته است. و 2476 كيلومتر راه فرعي درجه يك آسفالته و 107 كيلومتر راه فرعي درجه يك شني مي باشد.

پراكندگي راههاي استان در بين شهرستانها همگن نمي باشد، به طوري كه تنها آزاد  راه استان در شهرستان كرمان قرار مي گيرد و بزرگراه چهارخطه نيز در چهار شهرستان كرمان ، بم ، سيرجان و رفسنجان قرار گرفته و ساير شهرستانها فاقد آزاد راه و بزرگراه مي باشند. بي ترديد مركز بودن اين چهار شهرستان در استان از لحاظ اقتصادي و حجم بالاي ارتباطات در اين امر بي تاثير نبوده است. از سوي ديگر شهرستانهاي كهنوج در جنوب شرقي استان و بافت در جنوب استان نيز فاقد راه اصلي مي باشند. در اين دو شهرستان تمامي راههاي فرعي آسفالته هستند. كل راههاي محدوده روستائي استان شامل: 10570 كيلومتر جاده خاكي، 1595 كيلومتر راه شوسه و 3770 كيلومتر طول راههاي آسفالته مي باشند كه در مجموع 15935 كيلومتر در سال 1385 براي استان كرمان گزارش شده است. كه البته اين ميزان در شهرستانهاي استان به فراخور وسعت و توانمندي آنها متفاوت مي باشد، به گونه اي كه بيشترين مقدار راههاي روستايي مربوط به شهرستان رفسنجان با 8/53 درصد و كمترين مقدار مربوط به شهرستان جيرفت با 2/14 درصد بوده است.

استان كرمان در شبكه حمل و نقل ريلي كشور نيز از اهميت خاصي برخوردار است. اين استان هم اكنون در مسير شبكه راه آهن شمال به جنوب يعني راه آهن تهران – بندرعباس قرار دارد كه اصلي ترين محور راه آهن كشور را تشكيل مي دهد و با تكميل راه آهن كرمان به زاهدان و سپس به پاكستان برسر راه ارتباطي پاكستان و سيستان و بلوچستان به ساير نقاط كشور نيز قرار خواهد گرفت. 

ار نظر حمل و نقل هوائي در حال حاضر استان داراي 5 فرودگاه فعال در شهرهاي كرمان ، رفسنجان ، سيرجان ، بم و جيرفت و يك ايستگاه هوائي در قطب كوير و در منطقه دربند است و از طرفي كريدور هوائي استان نقش بسيار مهمي در انجام پروازهاي داخلي و بين المللي ايفا مي كند.

 

 قابليت هاي توسعه استان در زمينه ارتباطات زميني و هوايي:

استان كرمان با توجه به موقعيت جغرافيايي خاص داراي قابليت هاي طبيعي و غير طبيعي فراوني است كه  مهم ترين آن ها عبارتند از :

-    قرار گرقتن در مسير ترانزيت هاي جاده اي شمال به جنوب (تهران – سيرجان – بندرعباس ) و شمال به جنوب و  شرق ( تهران – كرمان – زاهدان و چابهار )

-    قرار گرفتن در مسير ترانزيت جاده اي شمال شرق به جنوب (مرزهاي سرخس – دوغارون و باجگيران به مشهد – كرمان – بندر عباس

-    قرار گرفتن در مسير ترانزيتي ريلي شمال به جنوب كشور (تهران – بافق – سرجان – بندرعباس و كرمان – زاهدان )

-         قرار گرفتن شهر كرمان در مسير ترانزيت كشور هاي آسياي ميانه به آبهاي خليج فارس

-         وجود شبكه راه آهن و امكان اتصال نقاط اقتصادي به اين شبكه

-         وجود 5 فرودگاه فعال در استان و توانايي افزايش سرويس دهي بارو مسافر

-         وجود قطب هاي كشاورزي ، صنعتي و معدني و گردشگري در استان و لزوم ارتباط با ساير مناطق

 

ب – انرژي

انرژي و شبكه توزيع آن از جمله بخشهاي اصلي و حياتي امور زيربنائي جامعه به شمار مي آيد كه به طور مستقيم و غير مستقيم بر روند توسعه تاثير مي گذارد. وجود امكانات مساعد در زمينه توزيع و ارائه انرژي مورد نياز در بخشهاي اصلي اقتصاد، كشاورزي، صنعت و خدمات از جمله ضروري ترين عوامل به شمار مي آيد.

ظرفيتهاي موجود در بخش انرژي استان كه مي تواند توسعه اين بخش را تسريع نمايد، قابل تامل است. از جمله اين ظرفيتها مي توان به طول خطوط انتقال نيرو 400 كيلو وات (2490 كيلومتر) و شبكه فوق توزيع 63 كيلو وات (748 كيلومتر) اشاره كرد.

با توجه به اين كه استان از نظر خطوط انتقال نيرو مشكل چنداني ندارد و زيربناهاي اصلي مهيا مي باشد. با راه اندازي كامل نيروگاه باغين و بهره برداري از كليه واحدهاي آن بخش انرژي استان از وضعيت نسبتاً مطلوبي برخوردار خواهد شد. و به توسعه بخش كشاورزي و صنعت استان در آينده كمك شاياني خواهد كرد و به همين ترتيب روند توسعه مناطق شهري و روستائي پيرامون را نيز تداوم خواهد بخشيد.

تا پايان سال 1385 در استان كرمان تعداد 2519 روستاي بالاي 20 خانوار و تعداد 1192 روستاي زير 20 خانوار داراي برق شده اند. اما در حال حاضر تعداد 1443 روستاي فاقد برق در استان وجود دارد.كه به دليل پراكندگي ودور بودن از خطوط شبكه تامين برق، هزينه زيادي را در زمينه انتقال برق مي طلبد.

از سال1372 عمليات گاز رساني دراستان كرمان آغاز شده است كه در8 شهر استان شامل شهرهاي: بردسير،رفسنجان، سيرجان، كرمان، بافت، زرند، شهر بابك ومس سرچشمه عمليات گاز رساني اجرا و157211 انشعاب گاز واگذار گرديده است .كه از اين مقدار 203 انشعاب صنعتي وبقيه خانگي وتجاري بوده اند .بيشترين تعداد انشعاب واگذار شده مربوط به شهر كرمان با 14/36 درصد از كل انشعاب وكمترين آن مربوط به شهر راور با 3/15 درصد از كل انشعاب بوده است.

در استان كرمان به طور متوسط سالانه 3520279194 ليتر انواع فرآورده هاي نفتي به مصرف مي رسد كه در اين ميان بيشترين مصرف مربوط به نفت گاز (85/50درصد) بنزين (93/29 درصد ) ونفت كوه (66/12 درصد ) مي باشد.

 

 قابليت ها

-    موقعيت مناسب استان جهت راه اندازي نيروگاه خورشيدي و استفاده از سيستم هاي مختلف از جمله سيستم فتوولتاييك به منظور بهره گيري از انرژي خورشيدي در استان

-    اجراي مطالعات نقشه برداري حرارت سنجي اندازه گيري شيب حرارتي و مقدار جريان حرارت در زير سطح زمين و استفاده از روش چرخه دو مداره به منظور توليد برق در مناطقي كه امكان بهره گيري از انرژي زمين گرمايي وجود دارد.

-    آفتاب فراوان و نیز وزش بادهای شدید به عنوان یکی از منابع تولید انرژی در عرصه های بیابانی استان قابل طرح می باشد.

 

ج- پست ومخابرات:

با توجه به تحولات چشگيري كه در چند سال اخير در ارتباطات كشور وبه ويژه در صنايع مخابراتي روي داده ودر اين ميان استان كرمان هم بي تاثير نبوده است .ودر مجموع خدمات پستي ومخابراتي استان در سال هاي اخير به طور نسبي از رشد به نسبت مطلوبي برخوردار گشته است.

اين استان در سال 1385 داراي 108 واحد پستي ارائه كننده خدمات پستي پيشتاز و40 واحد پستي خدمات خودرويي بوده است. در همين سال استان داراي 11 اداره پستي با 34 دفتر پستي شهري و12 دفتر پستي روستايي در حال بهره برداري قرار گرفته اند.همچنين 4205 صندوق پستي در سطح استان وجود داشته كه از اين تعداد 269 صندوق پست شهري و165 صندوق پستي روستايي بوده اند و3771 صندوق پستي ديگر مربوط به ساير صندوق هاي پستي ارائه شده از سوي شركت پست استان كرمان مي باشند.

در پايان سال 1385 در استان كرمان تعداد 3568 نقطه روستايي داراي ارتباط مخابراتي بوده اند .تعداد كل تلفنهاي همگاني استان 4836 خط كه 89 درصد آن ها مربوط به مناطق شهري و11 درصد مربوط به مناطق روستايي بوده است.

تعداد تلفن هاي منصوبه در سال 1385 در استان كرمان 761573 خط مي باشد و تعداد تلفن هاي مشغول به كار استان در پايان اين سال 651144 خط تلفن مي باشد .تركيب خطوط تلفن مورد بهره برداري ومشغول به كار در سطح استان طي سال 1385 به گونه اي است كه 06/77 درصد آن ها در واحدهاي مسكوني ، 44/14 درصد در واحدهاي تجاري وصنعتي و5/8 درصد نيز در واحدهاي دولتي قرار داشته اند.

بر اساس آمار واطلاعات در سال 1385 فعاليتهاي خوبي در جهت واگذاري تلفن هاي همراه (موبايل ) در استان به انجام رسيده است .به طوري كه در اين سال تعداد خطوط تلفن همراه به 483961 رسيده است.

 

د- بهداشت ودرمان:

شبكه بهداشت درمان استان كرمان شامل 24 بيمارستان بوده كه تعداد 2766 تخت فعال داشته اند .از اين تعداد 4 بيمارستان مربوط به بخش خصوصي ، 3 بيمارستان مربوط به بخش تامين اجتماعي وبقيه دولتي بوده اند. .توزيع بيمارستان ها در شهرستان هاي استان قدري ناهمگن است به صورتي كه  شهرستان هاي منوجان ، قلعه گنج ،رودبار ، عنبرآباد و كوهبنان فاقد بيمارستان مي باشند.

توزيع شهرستاني تعداد پزشكان وساير كادر بهداشتي ودرماني در سطح استان تقريباً متناسب است واين تناسب  به لحاظ جمعيتي وساختار شبكه درماني هر شهرستان وميزان خدمات دهي به جمعيت تحت پوشش مي باشد.

تعداد خانه هاي بهداشت استان 681 باب   بوده كه جمعيتي بيش از 920907 هزار نفر را تحت پوشش داشته است .به همين ترتيب تعداد خانه هاي بهداشت در شهرستان بم با 98 باب بيشترين وكمترين ميزان با تعداد 11 باب مربوط به شهرستان كوهبنان مي باشد .

 

Please publish modules in offcanvas position.